Hořčík v našem těle

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Hořčík je jeden z nejdůležitějších a nejrozšířenějších prvků vůbec. Jeho význam pro lidský organismus i pro žití samotné je obrovský - bez hořčíku by nebyl život. Je zdrojem energie, díky němu vzniká v těle pohyb, bez hořčíku by nefungovaly naše svaly ani nervy.

Výskyt hořčíku v těle a jeho význam

Velká většina hořčíku (magnesia) je uložena v našich kostech, menší procento se nachází ve svalech a v měkkých tkáních. Celkový obsah hořčíku se u dospělého jedince pohybuje okolo 20 – 30 g.

Hořčík je důležitým stavebním prvkem kostní hmoty, významně ovlivňuje tvorbu buněk, jejich růst a metabolismus, napomáhá zmírnění pocitů únavy, je důležitý i pro správné využití dalších prvků, např. vápníku.

Přestože je hořčík natolik významný a natolik rozšířený v látkách kolem nás, je zajímavé, že jeho výskyt v potravinách a ve výživě je často nedostatečný a musíme jej tělu dodávat v podobě vitaminových doplňků.

Jak vzniká nedostatek hořčíku?

Nedostatek hořčíku v potravinách, a tedy jeho nedostatečný příjem přirozenou cestou, je závažným problémem vyspělých zemí, jejich systému hospodářství a způsobu pěstování plodin. Chemická hnojiva brání rostlinám přijímat hořčík z půdy, jejich další zpracování je nešetrné, včetně konečné přípravy před konzumací.

Velký podíl na nedostatku hořčíku má i samotné složení našeho jídelníčku. Rafinovaná strava bohatá na cukry a tuky brání vstřebávání hořčíku do krve. Výživovou hodnotu potravin snižujeme také vařením a negativní vliv má i nadměrný příjem alkoholu a kávy.

Projevy nedostatku hořčíku

Nedostatek hořčíku je průvodním jevem mnoha civilizačních onemocnění. Stává se tak jednoznačně běžným problémem moderní doby. Potýkají se s ním obvykle lidé trpící cirhózou jater, diabetici nebo alkoholici, lidé s vysokým krevním tlakem. K příznakům patří například:

 • náchylnost ke stresu a depresím
 • nespavost, únava, rychlé vyčerpání, špatná koncentrace
 • únava svalů, třes nebo křeče
 • slabé a lámavé vlasy a nehty
 • zrychlená činnost srdce, nervozita, podrážděnost

Kdy a jak zvyšovat příjem hořčíku?

Zvýšit denní příjem hořčíku by určitě měli sportovci a lidé vystaveni fyzické a psychické zátěži a také jedinci, kteří pracují ve stresovém prostředí.

Dále ti z nás, kdo bojují se zdravější skladbou jídelníčku, ve kterém stále převažují rafinované cukry a tučná strava, a nakonec lidé v pokročilém věku, kdy samovolně klesá schopnost organismu hořčík správně vstřebat a zpracovat.

Hořčík je možné doplňovat vitaminovými doplňky, o kterých se můžete poradit se svým lékařem. Ten vám doporučí i správný způsob dávkování, které není nutné ani dobré překračovat. Můžete jej získávat i z běžných potravin, jako jsou celozrnné obilniny, luštěniny, semena, brambory, zelenina a ovoce.

Hořčík v našem těle patří do témat
 • Doplňování hořčíku Kateřina 16.06.2017 12:22:26

  Zdravím,

  ráda bych vám předala mé zkušenosti ohledně doplnování hořčíku.. Trpěla jsem silnými migrénami a hlavně jsem byla pod neustálým stresem a už jsem byla pomalu před zhroucením. Byla jsem u lékaře, aby mi nějak pomohl nabízel mi hořčík, který má nařízeno mi předepsat jelikož peníze jsou silkná věc, takže pozor na to! Já si jako blbá nechala poradit a koupila si hořčík v tabletach, nepodívala jsem se vůbec na hodnoty a potom jsem se (zhruba po dvou měsících užívání) naštvala, protože jsem nic nepocitovala žádné zlepšení nic... Našla jsem na jednom forum zahraničním o horčíku, který není v tabletach dost jím opovrhovali a dávali velmi dobré argumenty. Začala jsem se o to zajímat čím dál víc a do hořčíku v tabletach bych už nikdy nešla !!! (moje osobní zkušenosti možná někomu sedí za mě NE!) V jednom článku jsem nasšla pár info o hořčíkovém oleji, který měl výborné hodnoty. Chtěla jsem ho zkusit a po dvou měsících ani ne se cítím o 80% lépe... používám ten od renovality a za tu cenu byl super vzhledem k tomu pravidelnému užívání mi tam leží ještě půlka ..

 • Hořčík Romana67 05.06.2017 16:02:41

  Hezký článek, ale troškumě zklamal závěr, proč byměl člověk hořčík rovnousuplementovat? Vždyť jeobsažený v různýchpotravinách, které vásrovnou i zasytí. Já tonapříklad vyřešila tak,že jsem si koupila RAWdýňová semínka, a tokonkrétně tato - https://www.rawmarket.cz/seminka/dynova-seminka - v tomnejvětším balení.Pojídám je ke svačině nebojako dobrůtku k televizi,hořčíku mám dostatek anavíc mi hrozně moczachutnala! :)

 • hořčík Johana 18.03.2013 22:02:19

  nejlepší hořčík je magnosolv,nejlépe se vstřebává právě s B6,pokud v těle chybí,dělá pěknou neplechu,prošla jsem si tím a je to hnus :/

  • Re: hořčík Ivona 15.07.2013 16:59:14

   Ahoj Johanko,moc bych tě chtěla poprosit,jak se ti projevoval nedostatek hořčíku?
   Já mám brnění horních idolních končetin,motáníhlavy,depresivnínálady,nespavost,podrážděnost,časté močení,celkovouslabost.Byla jsi na nějakémspeciálním vyšetření?Mnětotiž můj obvodní lékařneví pomoci.Dělal mivyšetření z krve,ale prýje všechno v normě.Budu mocráda za každou odpověď.Děkuji

 • Hořčík-Magnesium Eva 18.03.2013 10:13:19

  Vřele doporučuji pro akutní stavy /bolest hlavy, stres apod/ Magnesium 375 B6 with.vit.C (10rozpustných tbl., dobře chutná, působí ihned/ jako prevenci či denní doplňování Magnesium B6 tbl. 60. Hlavní, co mne zajímá je kvalita a ta tu je bezesporu , pak zda je hořčík v produktech v laktátu/tablety nebo citrátu/rozpustné tablety, ostatní formy se málo a špatně vstřebávají. Takže kupuji kvalitu s dobrou cenou a ne jen šity.

  • Re: Hořčík-Magnesium DEA 11.04.2013 16:15:14

   Zdravím, ano, vím, že vás vytáčí číst pořád dokola ty stejné problémy, ale nedá se nic dělat.

   Jukni na Bazar TOP je inzertní portál určený právě pro Vás. Náš bazar je místo, kde můžete prodat nebo koupit téměř cokoliv. Inzerce s fotografií je samozřejmostí. Máme připraveno mnoho zajímavých služeb inzerce pro zviditelnění Vašeho inzerátu a tedy i úspěšnější prodej. http://www.bazar-top.cz/


Vitamíny a minerály patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Vitamíny a minerály

 • Václav 17.08.2012 17:08 hubnutí

  Mám pro Vás dobrou zprávu, min. zajímavé články a také produkty-doplňky stravy(vitaminy,mineraly…

 • Simona 26.11.2014 14:11 Nevolnosti v těhotenství

  Mě se také udělalo dobře až potom co jsem začala užívat kyselinu listovou od elastiq a k tomu…

 • Dana 29.09.2015 15:09 Bolest ramene

  Šárko, ještě mě napadá, nechtěla byste raději vitamíny a minerály získávat přírodní cestou, místo…

 • arabela 26.11.2015 22:11 zdravé hubnutí

  O těchto dietních plánech jsem už slyšela od kamarádek, moc si je vychválovaly. :) Rozhodně…

 • Dityna 19.03.2016 16:03 Cukrovka

  Já užívám "Claravitamíny a minerály prodiabetiky", dají sekoupit normálně v lékárněnebo…

 • Monika 22.03.2016 17:03 Sport a relaxace

  Dorazilo a jsem spokojená.Takže příště zksuímobjednta zase něco, koukalajsem po tomtohttp://www…

 • Dityna 23.03.2016 22:03 Cukrovka

  Určitě jo, obsahují právě ty vitamíny a minerály, kterých mají diabetici nejmíň

 • adela 12.09.2016 14:09 Cukrovka

  Jak uz tu nekteri psali...upravit jídelnícek a brát vitaminy a minerály...

 • 25.10.2016 13:10 Cukrovka

  Mně zase pomáhá úprava jídelníčku a hlavně vitamíny a minerály.

 • 03.11.2016 21:11 Cukrovka

  Já užívám při cukrovce ještě vitamíny a minerály, které nám diabetikům chybí.

 • MilenaHo 17.11.2016 17:11 Vitaminy ve stravě

  I když sportuješ jen pro zábavu, tak se prostě unavíš. Proto je třeba doplňovat energii, vitamíny…

 • Olina 03.06.2017 22:06 Vitaminy ve stravě

  Já beru vitamíny, hlavně z řady B a pak ještě vakcinal sirup na podporu imunity. Po zimě jsem byla…

 • Zuzka 03.06.2017 22:06 Ve zdravém těle, zdravý duch

  Lidičky, poraďte co ještě dopnit,aby to bylo úplně ono. Zdravě jím, cvičím, spím 7 hodin, beru…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku