Vitamíny a minerály

Hořčík v našem těle

Veronika Tůmová
15.03.2013

Hořčík je jeden z nejdůležitějších a nejrozšířenějších prvků vůbec. Jeho význam pro lidský organismus i pro žití samotné je obrovský - bez hořčíku by nebyl život. Je zdrojem energie, díky němu vzniká v těle pohyb, bez hořčíku by nefungovaly naše svaly ani nervy.

Výskyt hořčíku v těle a jeho význam

Velká většina hořčíku (magnesia) je uložena v našich kostech, menší procento se nachází ve svalech a v měkkých tkáních. Celkový obsah hořčíku se u dospělého jedince pohybuje okolo 20 – 30 g.

Hořčík je důležitým stavebním prvkem kostní hmoty, významně ovlivňuje tvorbu buněk, jejich růst a metabolismus, napomáhá zmírnění pocitů únavy, je důležitý i pro správné využití dalších prvků, např. vápníku.

Přestože je hořčík natolik významný a natolik rozšířený v látkách kolem nás, je zajímavé, že jeho výskyt v potravinách a ve výživě je často nedostatečný a musíme jej tělu dodávat v podobě vitaminových doplňků.

Jak vzniká nedostatek hořčíku?

Nedostatek hořčíku v potravinách, a tedy jeho nedostatečný příjem přirozenou cestou, je závažným problémem vyspělých zemí, jejich systému hospodářství a způsobu pěstování plodin. Chemická hnojiva brání rostlinám přijímat hořčík z půdy, jejich další zpracování je nešetrné, včetně konečné přípravy před konzumací.

Velký podíl na nedostatku hořčíku má i samotné složení našeho jídelníčku. Rafinovaná strava bohatá na cukry a tuky brání vstřebávání hořčíku do krve. Výživovou hodnotu potravin snižujeme také vařením a negativní vliv má i nadměrný příjem alkoholu a kávy.

Projevy nedostatku hořčíku

Nedostatek hořčíku je průvodním jevem mnoha civilizačních onemocnění. Stává se tak jednoznačně běžným problémem moderní doby. Potýkají se s ním obvykle lidé trpící cirhózou jater, diabetici nebo alkoholici, lidé s vysokým krevním tlakem. K příznakům patří například:

  • náchylnost ke stresu a depresím
  • nespavost, únava, rychlé vyčerpání, špatná koncentrace
  • únava svalů, třes nebo křeče
  • slabé a lámavé vlasy a nehty
  • zrychlená činnost srdce, nervozita, podrážděnost

Kdy a jak zvyšovat příjem hořčíku?

Zvýšit denní příjem hořčíku by určitě měli sportovci a lidé vystaveni fyzické a psychické zátěži a také jedinci, kteří pracují ve stresovém prostředí.

Dále ti z nás, kdo bojují se zdravější skladbou jídelníčku, ve kterém stále převažují rafinované cukry a tučná strava, a nakonec lidé v pokročilém věku, kdy samovolně klesá schopnost organismu hořčík správně vstřebat a zpracovat.

Hořčík je možné doplňovat vitaminovými doplňky, o kterých se můžete poradit se svým lékařem. Ten vám doporučí i správný způsob dávkování, které není nutné ani dobré překračovat. Můžete jej získávat i z běžných potravin, jako jsou celozrnné obilniny, luštěniny, semena, brambory, zelenina a ovoce.

Autor: Veronika Tůmová

Těhotenská cukrovka – její příznaky, rizika a léčba
Hemeroidy – příčiny, typy a léčba

Další články

Autismus a jeho projevy
Autismus

Autismus a jeho projevy

11.03.2013

Jistě se vám někdy stalo, že jste pozorovali maminku s dítětem, které se chovalo opravdu nevhodným způsobem, a říkali jste si, že udělala nějakou chybu ve výchově. Možná to není až ...

Hypermobilní klouby
Onemocnění kloubů a končetin

Hypermobilní klouby

08.03.2013

Dokážete při předklonu položit celé dlaně na zem nebo uděláte most či provaz? Pokud ano, tak zřejmě máte hypermobilní klouby. Důvod k radosti to ale není. Hypermobilita, kterou trp ...