zdroj: pixabay.com
Vitamíny a minerály

Pečený čaj - vitamíny pro zahřátí

Veronika Tůmová
20.10.2016

Čaj v létě osvěží a v zimě zahřeje, pokud však dáváte přednost pravým ovocným čajům, o kterých víte, co obsahují, nebo vám nechutnají jejich sáčkové verze plné umělých aromat a dochucovadel, pak je na čase zkusit něco jiného.

O pečeném čaji jste už určitě slyšeli, jde o lahodný nápoj plný kousků pravého ovoce provoněného kořením, který bude pro následující chladné dny rozhodně tím pravým potěšením!

Co je to vlastně pečený čaj?

Ovocný pečený čaj je stoprocentně přírodní, což se v poslední době stává prioritou mnohých z nás. Obsahuje různé druhy ovoce, cukr a koření, nenajdete v něm konzervanty, umělá dochucovadla, aromata ani barviva. Po domácku připravený pečený čaj bude samozřejmě obsahovat jen to, co do něj dáte. Můžete si tak připravit tuhle lahůdku s použitím jen toho, co máte nejraději. A proč se vlastně říká "pečený čaj"? Především proto, že je to nápoj z upečeného ovoce a připomíná klasický ovocný čaj. V tomto pečeném čaji však po pravém čaji není ani stopy. To mu ale neubírá na kvalitě, pro mnohé je tento nápoj naopak příjemnější než samotný čaj a fakt, že neobsahuje kofein, je pro mnoho lidí podstatný.

Pečené čaje mnoha chutí a vitamínů

Pečený čaj z různých druhů ovoce zažívá v posledních letech velký vzestup a těší se oblibě, přestože jej vyráběly už naše babičky a prababičky. Je lahodný, můžeme ho pít horký v zimě pro zahřátí nebo v létě vychlazený a s ledem pro osvěžení. Podle ovoce, které použijeme, bude mít každý čaj jinou barvu a chuť, mnoho druhů má také léčivé účinky a mohou se z nich těšit i cukrovkáři, jestliže místo cukru použijí fruktózu pro diabetiky. Pečený čaj bez použití alkoholu je také velmi vhodný pro děti.

Z jakého ovoce si připravit pečený čaj?

Pro přípravu pečeného čaje jsou vhodné téměř všechny druhy ovoce (čerstvé i mražené), snad jen kromě měkčích druhů, mezi které patří banány, přezrálé meruňky apod. V létě se nejčastěji používají různé druhy bobulí, v zimě budou vhodné citrusy, např. v kombinaci se zázvorem, badyánem apod. V těchto dnech můžete připravit domácí ovocný pečený čaj nejlépe s použitím směsi vánočního koření a svým výtvorem pak obdarovat přátele a blízké. Pečený čaj je totiž velmi oblíbeným a milým "jedlým" dárkem.

Domácí pečený čaj - vyzkoušejte jednoduchý recept

Všechno ovoce (podíl ovoce by měl být 2 kg) dobře propláchneme, očistíme, odpeckujeme a nakrájíme na menší kousky. Jablka a hrušky nemusíme loupat. Nastrouháme kůru z chemicky neošetřených citronů či pomerančů a dužninu rozkrájíme na kousky. Vše nasypeme do mísy a přidáme asi 500 g cukru, dále pak vonné koření (např. celou skořici, badyán, hřebíček, kardamom).

Vše důkladně promícháme a rozprostřeme na hlubší plech. Ovoce s kořením a cukrem dáme na 10 minut do trouby vyhřáté na 200 stupňů a po 10 minutách můžeme přidat 1 dl rumu. Pro děti lze udělat variantu bez rumu. Čaj pečeme ještě asi 20 minut, dokud ovoce nepustí šťávu. Během pečení občas ovoce promícháme. Horkou směs nalijeme do sklenic, popř. ještě přelijeme lžičkou rumu a obrátíme dnem vzhůru. Necháme takto vychladnout a uchováváme v temnu a chladu. Do hrníčku pak stačí dát 2  3 malé lžičky směsi pečeného domácího čaje a přelít horkou vodou.

Tip: Pokud pečený čaj sterilujeme, vydrží nám takto zavařený i déle než rok.

Zdroj: www.spektrumzdravi.cz , www.kouzelnebydleni.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Dýně pro zdraví i štíhlou linii
Jak cukr škodí našemu zdraví?

Další články

Gilbertův syndrom
Nemoci a léčba

Gilbertův syndrom

02.10.2016

Gilbertův syndrom (GS) nebo také Meulengrachtův syndrom je poměrně vzácné dědičné onemocnění. Nejednotnost v názvu této nemoci je dána historickou nejasností, podle níž tuto nemoc ...

Co jsou to příštitná tělíska?
Poruchy štítné žlázy

Co jsou to příštitná tělíska?

29.09.2016

Příštítná tělíska jsou malé kulovité útvary zhruba o velikosti hrášku, uložená v blízkosti štítné žlázy, přesněji na jejím zadním laloku. Vylučují hormon s názvem parathormon, kter ...