Reishi, čaga a shiitake - houby nesmrtelnosti

Čaga a reishi jsou známé jako houby nesmrtelnosti, reishi se také někdy říká "lék králů" a chaga se zase může pochlubit přízviskem "královna bylin". V sortimentu zdravé výživy můžete narazit na nový doplněk stravy s unikátní vyváženou kombinaci sibiřské čagy a reishi.

Houba reishi podle všeho prospívá lidem trpícím širokým spektrem nemocí, od vysokého krevního tlaku až po AIDS. Reishi byla pro své účinky oslavována už ve starověké východní medicíně. Podporuje obranyschopnost organismu, dokáže bojovat s rakovinou, prospívá srdci, klidní nervy a dokáže ulevit i od alergií a zánětů.

Reishi - její druhy, výskyt a specifika

Existuje šest různých druhů reishi rozdělených podle barev, za nejúčinnější odrůdu je však považována červená reishi pěstovaná na dlouhých dřevěných kmenech po dobu 12 měsíců. Je to nejběžnější druh reishi v Severní Americe, Japonsku, Číně, Korey a na Tchaj-wanu. V přírodě roste na opadavých stromech v silně zalesněných oblastech Číny a Japonska, v současnosti se však také hojně pěstuje komerčně. Reishi však rozhodně není houba vhodná k ozvláštnění vašich běžných pokrmů. Je z více než 90 % tvořena nestravitelnou vlákninou, má výrazně dřevnatou strukturu a k tomu je ještě hořká. Navzdory tomu se mletá reishi používá k přípravě podpůrného čaje, někde ji dokonce přidávají i do polévek. V obchodech se zdravou výživou jsou pak k dostání kapsle, tablety a výtažky z reishi. Japonské studie poukazují na blahodárnost užívání reishi v kombinaci s vitaminem C pro podporu jejích léčivých účinků.

Čaga sibiřská – základ tradičního lidového léčitelství

Čaga je skvělým zdrojem velice specifických látek, jako jsou triterpeny, adaptogeny a betaglukany. Už po staletí je používána pro posílení oslabené imunity, ke zmírnění chronických zánětů, na žaludeční problémy i k detoxikaci. Nejnovější klinické studie se zabývají vlivem této houby na pacienty s rakovinou a jedince procházející chemoterapií. Čaga roste na břízách a využívá tak nutriční vlastnosti tohoto stromu. Obsahuje velké množství vitamínu B, flavonoidy, minerály a enzymy. Je jedním z nejbohatších zdrojů kyseliny pantothenové, která je důležitá pro činnost nadledvinek a prospívá trávicímu systému. Čaga sibiřská je čistě přírodním produktem, nedá se uměle vypěstovat. Vyskytuje se velice zřídka, je proto velmi vzácná.

Shiitake – mocný zázrak z Japonska

Houba shiitake pochází z Japonska a je velmi bohatá na potřebné esenciální aminokyseliny, minerální látky i vitaminy skupiny B. Je známá také pod názvem houževnatec jedlý, dokáže mimo jiné regulovat množství cholesterolu v těle a metabolizuje karcinogeny v organismu. Působí také jako antibiotikum, uvádí do normálu krevní tlak a omezuje pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění. Shiitake také mírní symptomy alergií a můžeme směle uvést i fakt, že podporuje potenci.

Nejzdravější houby pro silnou imunitu i dlouhověkost

Na fascinující a často nedoceněné vlastnosti hub všeobecně vědci upozorňují už dlouho a poměrně často. Určitě to tak bude i do budoucna, protože z hlediska zdravotních přínosů je v současnosti zkoumáno více než 100 druhů. Mezi zmíněnými pozitivními účinky pro organismus najdeme i schopnost zpomalení stárnutí. Výše zmíněné druhy hub jsou rozhodně považovány za nejpřínosnější, jen jedna z nich – reishi, jinak také Lesklokorka lesklá, se však může vyskytovat i v našich lesích.

Miso polévka jen ze tří ingrediencí - učiněný zázrak pro tělo

Zdroj: superionherbs.cz, aktivityprozdravi.cz, bety.cz, vimcojim.cz

Foto: Pixabay.com

Reishi, čaga a shiitake - houby nesmrtelnosti patří do témat

Vitamíny a minerály patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Vitamíny a minerály

 • Václav 17.08.2012 17:08 hubnutí

  Mám pro Vás dobrou zprávu, min. zajímavé články a také produkty-doplňky stravy(vitaminy,mineraly…

 • Simona 26.11.2014 14:11 Nevolnosti v těhotenství

  Mě se také udělalo dobře až potom co jsem začala užívat kyselinu listovou od elastiq a k tomu…

 • Dana 29.09.2015 15:09 Bolest ramene

  Šárko, ještě mě napadá, nechtěla byste raději vitamíny a minerály získávat přírodní cestou, místo…

 • arabela 26.11.2015 22:11 zdravé hubnutí

  O těchto dietních plánech jsem už slyšela od kamarádek, moc si je vychválovaly. :) Rozhodně…

 • Dityna 19.03.2016 16:03 Cukrovka

  Já užívám "Claravitamíny a minerály prodiabetiky", dají sekoupit normálně v lékárněnebo…

 • Monika 22.03.2016 17:03 Sport a relaxace

  Dorazilo a jsem spokojená.Takže příště zksuímobjednta zase něco, koukalajsem po tomtohttp://www…

 • Dityna 23.03.2016 22:03 Cukrovka

  Určitě jo, obsahují právě ty vitamíny a minerály, kterých mají diabetici nejmíň

 • adela 12.09.2016 14:09 Cukrovka

  Jak uz tu nekteri psali...upravit jídelnícek a brát vitaminy a minerály...

 • 25.10.2016 13:10 Cukrovka

  Mně zase pomáhá úprava jídelníčku a hlavně vitamíny a minerály.

 • 03.11.2016 21:11 Cukrovka

  Já užívám při cukrovce ještě vitamíny a minerály, které nám diabetikům chybí.

 • MilenaHo 17.11.2016 17:11 Vitaminy ve stravě

  I když sportuješ jen pro zábavu, tak se prostě unavíš. Proto je třeba doplňovat energii, vitamíny…

 • Olina 03.06.2017 22:06 Vitaminy ve stravě

  Já beru vitamíny, hlavně z řady B a pak ještě vakcinal sirup na podporu imunity. Po zimě jsem byla…

 • Zuzka 03.06.2017 22:06 Ve zdravém těle, zdravý duch

  Lidičky, poraďte co ještě dopnit,aby to bylo úplně ono. Zdravě jím, cvičím, spím 7 hodin, beru…

Píšeme jinde
 • Trvanlivé potraviny do zásoby: Víte, jak je správně skladovat?

  Trvanlivé potraviny do zásoby: Víte, jak je správně skladovat?

  Nový typ koronaviru a celosvětová krize, kterou zapříčinil, se dotýká nás všech a všichni se s tím snažíme vyrovnat po svém. Události posledních týdnů přiměli některé z našich sousedů k tomu, aby vzali obchody s potravinami útokem. Do jisté míry to vzbuzovalo nevoli až posměch. Možná i vy jste se ale navzdory tomu rozhodli v současné napjaté situaci naplnit spíže zásobami trvanlivých potravin, ať už z jakýchkoliv pohnutek, třeba jen pro lepší pocit. Víte ale, jak je správně uchovávat?

 • Droždí: Jak na to, aby se kynuté moučníky povedly na výbornou?

  Droždí: Jak na to, aby se kynuté moučníky povedly na výbornou?

  Při přípravě kynutých těst je droždí nezbytnou ingrediencí. Máte doma čerstvé či sušené droždí? Nevíte si rady, jak připravit kvásek a kolikrát máte nechat těsto kynout? Vše si podrobně vysvětlíme.Zdravě.cz na Facebooku