zdroj: pixabay.com
Vitamíny a minerály

Vinobraní vrcholí - jak poznat kvalitní burčák?

Michaela Chylková
10.10.2017

Sezóna burčáku je v plném proudu a není na škodu si připomenout, jak by kvalitní burčák měl chutnat a vypadat, protože k rozpoznání dobrého burčáku nám poslouží právě oči. A víte, proč se traduje, že je burčák zdraví prospěšný?

Burčák - blahodárný nápoj z vinných hroznů

Burčák je naší chloubou a patří opravdu k unikátům, kromě Moravy a Čech nalezneme burčák už jen v omezených oblastech Slovenska a Rakouska. Sezóna burčáku začíná 1. srpna a končí k 30. listopadu, burčákem lze nazývat pouze produkt vyrobený z hroznů vypěstovaných v České republice. V žádném případě nesmí být burčák ředěný vodou!

Je burčák opravdu zdraví prospěšný?

Co je to vlastně burčák? Jedná se o čerstvě vylisovaný vinný mošt, který po pár dnech zkvasí na alkoholický sladký nápoj s různými procenty alkoholu (burčák neustále pracuje). Pravý burčák obsahuje o trochu více alkoholu než pivo, proto by se ani burčák neměl konzumovat po litrech denně. Díky vysokému obsahu kvasinek je v burčáku spousta vitamínu B, který má blahodárné účinky na naši pokožku, vlasy, nehty a také na nervovou soustavu.

Superpotraviny - bohaté na minerály, vitamíny, antioxidanty, vlákninu a proteiny

Jak poznat dobrý burčák

Dobrý burčák poznáme na první pohled. Správně vyrobený a skladovaný burčák má v lahvi dobře pozorovatelné drobné perličky uvolňujícího oxidu uhličitého. Burčák od zkušeného a poctivého vinaře je od počátku kvašení znatelně cítit po použité odrůdě, má svěží chuť i vůni. Pokud je burčák mírně cítit po droždí, není to na závadu, je to důkaz činnosti kvasinek. Burčák by měl mít okrovou barvu, mírně nahnědlé tóny jsou také v pořádku. Avšak neměl by být příliš kalný, takový burčák už je v pozdějších fázích kvašení a nemusí být tolik svěží a chutný.

Lze na stáncích u cesty koupit kvalitní burčák?

Nemusí být pravdou, že stánky, které se objevují u hlavních tahů, musí nabízet jen špatný burčák, určitě se dá natrefit i takto. Ovšem celodenní stání na přímém slunci burčáku na kvalitě určitě nepřidá. Pokud si nejsme jisti, že poznáme dobrý burčák na pohled a po prvním ochutnání, větší jistotou je nakoupit přímo u vinařů a ve vinotékách.

Správné skladování burčáku

Burčák se většinou převáží v plastových nádobách a lahvích, při převozu je zásadní myslet na to, aby uzávěr nebyl uplně utažený, nebo měl ve víčku udělanou dírku. Oxid uhličitý musí mít kam unikat, jinak se nádoba natlakuje a hrozí nebezpečí "bouchnutí pod rukama". Po zakoupení skladujeme burčák v chladnějším prostředí, tím se průběh zkvašení zpomalí a vydrží o pár dní déle. Ovšem platí, že nejlépe chutná burčák v den zakoupení, proto by se s jeho vypitím nemělo příliš otálet, jen tak si burčák vychutnáme v té nejlepší kondici.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Pomoc! Máme doma plíseň!
Život s manipulátorem - umíte se bránit?

Další články

Jak pečovat o zubní náhradu?
Zuby

Jak pečovat o zubní náhradu?

26.09.2017

Začali jste s používáním zubní náhrady? Pak jste už možná překonali první obtíže, které zahrnují například dávivý reflex při jejím nasazování, nebo nadměrnou tvorbu slin, která je ...

Jak správně prát?
Alergie

Jak správně prát?

Umět si vyprat oblečení, zní jako samozřejmost, kterou musí zvládnout každý. Aby si prádlo zachovalo co nejdéle původní barvu a tvar, je zapotřebí, to dělat správně. Poradíme, jak ...

29. září - Světový den srdce
Hubnutí, dieta a zdravá strava

29. září - Světový den srdce

22.09.2017

Září je měsíc věnovaný prevenci srdečních onemocnění, k níž nabádá právě Světový den srdce, který připadá na 29. září. Zamysleme se spolu nad tím, jak se o své srdce a cévy lépe st ...